چشم انداز اقتصادی و بازار برای سال 2023

ساخت وبلاگ

2022 ثابت کرد که یک سال چالش برانگیز برای سرمایه گذاران است. جنگ در اوکراین ، تورم بالا ، افزایش نرخ بهره و خطر فزاینده رکود جهانی به معنای وجود منابع اضطراب زیادی برای بازارهای مالی بود.

با این حال ، با کاهش تورم ، نرخ بهره به اوج خود رسیده و انتظار می رود رکود نسبتاً خفیف باشد ، سال آینده می تواند کمی روشن تر باشد.

یک رکود خفیف در پیش رو

در حالی که رکود اقتصادی در اقتصادهای بزرگ توسعه یافته اجتناب ناپذیر به نظر می رسد ، احتمالاً طول و عمق رکود اقتصادی خفیف خواهد بود. بازارهای کار در اقتصادهای توسعه یافته در وضعیت خوبی قرار دارند و شغلی به وفور وجود دارد. موسسات مالی به خوبی سرمایه گذاری شده اند و بعید است که نوع بحران نقدینگی را که در بحران مالی سال 2008 دیدیم ، تجربه کنند. دولت ها در سراسر جهان آسیب پذیرترین افراد از افزایش هزینه های انرژی را محافظت می کنند ، و هنوز هم صرفه جویی زیادی در خانواده برای کوسن ضربه بحران هزینه زندگی وجود دارد.

به گفته این ، هزینه وام گرفتن به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. 2022 شاهد سریعترین چرخه افزایش نرخ بهره در تاریخ ایالات متحده بود ، و این چیزی است که در سال 2023 به وضوح بیشتری نشان می دهد. در سالهای زیاده روی و عدم تعادل ایجاد شده در اقتصاد ، تعدیل اجتناب ناپذیر خواهد بود. این می تواند به معنای رکود در بازار مسکن ، کاهش استقراض توسط خانوارها ، کمبود تهاجمی توسط شرکت ها و احتیاط مالی بیشتر توسط دولت ها در سال 2023 باشد.

تورم برای سهولت

بزرگترین چالش برای بازارهای مالی در سال 2022 ، مطمئناً تداوم تورم چشمان چشم بود که تأثیر ضرب و شتم بر سیاست های پولی و فعالیت اقتصادی داشت. خبر خوب این است که به دلایل مختلف تورم احتمالاً در سال 2023 به شدت کاهش می یابد.

قیمت کالاها ، از جمله عمده فروشی نفت و گاز ، به طور قابل توجهی کاهش یافته است. موجودی کالاها در حال ساخت هستند و هزینه های حمل و نقل به سرعت در حال کاهش است ، که نشانه های خوبی برای کاهش فشار قیمت ها است.

از نظر تاریخی ، نرخ بهره با تاخیر 12 تا 18 ماه بر اقتصاد واقعی و تورم تأثیر می گذارد. تورم کالا و خدمات به طور معمول کاهش می یابد زیرا تقاضا در رکود اقتصادی کاهش می یابد. بنابراین ، پس از کاهش تورم ، می توانیم اوقات بهتری را پیش بینی کنیم.

نرخ بهره به اوج و مکث

ما فکر می کنیم که بیشتر افزایش نرخ بهره بزرگ و سریع در اقتصادهای توسعه یافته بزرگ پشت سر ماست. نرخ صندوق های فدرال احتمالاً در سه ماهه دوم حدود 5 ٪ به اوج خود می رسد ، در حالی که نرخ بانکی انگلیس احتمالاً در سه ماهه سوم بین 4 ٪ و 4. 5 ٪ به اوج خود می رسد.

لحن هولناک از مقامات فدرال رزرو اخیراً کمی نرم شده است ، زیرا آنها تصدیق کردند که بین سیاست های پولی و تأثیر بر اقتصاد واقعی تأخیر زمانی وجود دارد. در همین حال ، اندرو بیلی ، فرماندار بانک انگلیس ، قاطعانه در برابر انتظارات نرخ سود بازار قبلاً بالا رفته است.

اینها به ما نشان می دهد که در حالی که بانکداران مرکزی مصمم هستند که با تورم مبارزه کنند ، آنها می دانند که قبلاً در مدت زمان کوتاهی کارهای زیادی انجام داده اند ، و آنها نمی خواهند در نتیجه بیش از حد بیش از حد و سقوط اقتصاد را انجام دهند. این که آیا نرخ بهره در سال 2023 کاهش خواهد یافت بستگی به سرعت کاهش تورم دارد. به نظر می رسد که نرخ بهره در سال 2023 فلات و بالا بماند و این کاهش یک داستان 2024 است.

چین به تدریج بازگشایی

علائم مشخص بیشتری وجود دارد مبنی بر اینکه دولت چین پس از اعتراضات گسترده ، موضع خود را نسبت به محدودیت های Covid نرم می کند. ما فکر می کنیم جهت کلی سازنده باقی مانده است و بدترین محدودیت های صفر با ضعف پشت ماست. عادی سازی فعالیت چینی برای تقاضای جهانی به تدریج مثبت خواهد بود ، در زمانی که رکود اقتصادی در سال 2023 از بین می رود.

سرمایه گذاران و در واقع ، بازار نسبت به تحولات COVID در چین بسیار حساس خواهد بود. یک حس کلی از FOMO وجود دارد - ترس از دست رفتن - در صورت وجود یک تجمع بزرگ ، که می تواند به سهام چینی کمک کند تا حرکت کنند.

در حالی که ممکن است بازارها از خودشان جلوتر باشند و قبل از اینکه بیش از حد هیجان زده شویم ، باید چالش ها و پیچیدگی های درگیر در روند بازگشایی را بشناسیم. در طولانی مدت ، سرمایه گذاران احتمالاً نگران پیامدهای سیاسی ، ژئوپلیتیکی و نظارتی از تغییر شکل کابینه توسط رئیس جمهور شی جینپینگ در کنگره حزب ملی هستند.

فرصت های سرمایه گذاری بلند مدت

با وجود عدم اطمینان اقتصادی امسال و نوسانات بازار ، ما معتقدیم فرصت هایی برای سرمایه گذاران بلند مدت در حال ظهور است. ما فکر می کنیم پس از افزایش بازده و گسترش امسال ، جیب فرصت های جذاب در اوراق قرضه وجود دارد. اکنون سرمایه گذاران قادر به قفل کردن بازده مناسب هستند در حالی که ریسک اعتباری کمی دارند ، با این وجود پتانسیل بازده قیمت جذاب در هنگام سقوط نرخ بهره.

چشم انداز سهام کمتر مشخص است. رشد و درآمد ضعیف می تواند قبل از سقوط قاطع نرخ بهره ، بازارهای سهام را پایین بیاورد. در طول تاریخ ، سهام تمایل به ارائه بازده بلند مدت برتر دارد. زمان بندی بازار دشوار است ، اما کاهش قیمت هایی که ما در سال جاری دیده ایم ، به سرمایه گذاران امکان خرید شرکت های خوب را با ارزش های جذاب تر می دهد. ترجیح ما بر شرکتهای با کیفیت با ترازنامه های قوی ، قدرت قیمت گذاری و مدلهای تجاری پایدار باقی مانده است.

برای نتیجه گیری ، در حالی که احتمالاً سال 2023 یک سال رکود اقتصادی است ، می تواند سال بهتری برای احساسات بازار باشد زیرا بانک های مرکزی آهسته و سپس مکث نرخ بهره را مکث می کنند و تورم با معنادار تر می شود.

ارزش سرمایه گذاری و هر گونه درآمد از آنها می تواند سقوط کند و ممکن است کمتر از آنچه سرمایه گذاری کرده اید برگردید. نه عملکرد گذشته شبیه سازی شده و نه واقعی ، شاخص های قابل اعتماد عملکرد آینده نیستند. مقادیر سرمایه گذاری ممکن است در نتیجه نوسانات ارزی افزایش یا کاهش یابد. اطلاعات فقط به عنوان نمونه ارائه می شود و توصیه ای برای پیگیری یک استراتژی خاص نیست. پیش بینی ها نشانگر قابل اعتماد از عملکرد آینده نیستند.

بهترین پلتفرم ترید...
ما را در سایت بهترین پلتفرم ترید دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : جهان پناه حديث بازدید : 87 تاريخ : دوشنبه 7 فروردين 1402 ساعت: 16:07